1 NİSAN ŞAKASININ ASLI

“1 NİSAN ŞAKASINI SAKIN YAPMAYIN”
Yaparsanız Endülüs Şehitlerinin Kemiklerini Sızlatırsınız…!!!

1 NİSAN ŞAKASININ ASLI NEDİR?…

1 Nisan için bilinen en eski 1 Nisan Hikayesi.


1 Nisan şakalarının çıkış tarihini şu şekilde anlatır. 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı Ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarınında etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunun bilincinde olan Haçlı Ordusunun Komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda aklına bir fikir gelir.

31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an Kerim diğer elinde İncil, kaledekilere seslenir; “Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım” der. Bunun üzerine gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler.

Ertesi gün sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı Ordusu Komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar, bizi öldürmeyeceğinize dair “yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz” derler. Bu söz üzerine Haçlı Ordusunun Komutanı “Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur” diye cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehit edilir. Hikayeye göre o gün bugündür.
1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan şaka günü olarak kutlanmaktadır…

49 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir