Eşlerin Birbirine Bakması ve El Ele Tutuşması

Eşlerin Birbirine Bakması ve El Ele Tutuşmasının Önemi ?

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

“Bir Müslüman erkek, eşine baktığı, eşinin de ken­disine baktığı vakit, Allahu Teâlâ her ikisine de rah­met nazarıyla bakar. Ve erkek, hanımının elinden tut­tuğu zaman, her ikisinin de günahları parmaklarının arasıdan dökülüp gider.”

Zerafet ve nezaketin zirvesinde bulunan Şefkat Peygamberi Efendimiz, bir başka hadisinde şöyle buyurmaktadır:

−Eşinin ellerini avuçlarına alarak yüzüne bakan ve bu esnada biribiriyle bakışanlara Allah da rahmet nazarıyla bakar ve günahları parmaklarının arasından dökülür, gider…

Sevgili Peygamberimizin bu müjdeli tavsiyesi sonrasında diyebiliriz ki, Yüce Resûl (sav) eşler arasındaki muhabbetin fiziksel temasla da hissettirilmesini istemektedir. Çünkü biliyoruz ki, eller ve parmaklar, sevginin aktarılmasında önemli bir rol oynarlar.

Netice olarak eşlerin, birbirlerinin ellerinden tutarak sevgiyle bakışmaları bile, sünnet-i seniyyeyi ihyâ sadedinde kendilerine sevap kazandıran salih bir amel hükmüne dönüşebilir.

−İçinizdeki en hayırlı kimseler hanımlarına karşı en iyi davrananlardır.

Eşler öyle bir olmalı ki; ikisi birbirine derya, bu deryada yüzmeliler. Birbirlerine rotayı öğretip yüzmeliler alabildiğince. Eşler birbirlerine kaptan olmalılar, içlerindeki sırları hayata aktarıp hayatın güzelliklerini göstermeliler birbirlerine. Eşler gökte yıldız olmalılar, birbirlerine her baktıklarında ‘HALIK’ını (c.c) hatırlamalılar.

Ne güzel bir sanatla yaratıldıklarını birbirlerine göstermeliler. Eşler birbirlerine meyve olmalılar; her muhabbette bir tat vermeliler, her bir çekirdekte yeni dünyaya açılmalılar. Kainata geliş amaçlarını iyi öğrenerek zürriyetlerini o yönde şekillendirmeliler. Tertemiz bir toplum oluşturmak için tertemiz olmayı hedeflemeliler. Kimi zaman birbirlerine kol kanat, kimi zaman birbirlerine zırh olmalılar.

Üzüldüğünde üzülüp, sevindiğinde sevinerek hayatın bir anlamı olduğunu birbirlerinin gözüne bakarak anlatmalılar. Eşler bir bütün olduklarında tamamlanacaklarını ve Hz. Adem ile Hz. Havva gibi birbirlerine kenetlenerek aralarında sevgiyi yücelteceklerini bilmeliler. Hiçbir vakit saygıda kusur etmemeliler . ‘Erkekler kadınlardan üstün yaratılmıştır’ kelimetullah’ını unutmayarak, kadın eşine bir kere daha sarılmalı.

Erkek kendine verilen bu karşılıksız nimeti asla unutmayarak ve bencilleşmeyerek eşini ezmeden, kırmadan onu sarmasını bilmeli. Bir kez daha birbirlerine dayanak olmalılar. İslamı hayatın merkezine alarak o çerçevede yetiştirmeliler bir çocuk gibi birbirlerini . Ele ele tutuşarak dua etmeliler, eşler el ele tutuştuğunda bilmeliler ki günahları ellerinin arasından akıp gider, bu hadisi unutmayıp aralarındaki muhabbeti her geçen gün arttırarak birbirlerini tüm haramdan korumalılar.

Açık kalan yerleri için örtü olmalılar birbirlerine. Dışarı göstermeden örtmeliler bir çırpıda. birbirlerini hayra sevk ederek yücelmeliler Yaradan’ın dergahında.

Bahtiyar o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp, ebedi arkadaşımı kaybetmeyeyim diye takvaya girer’. Demek ki eş birliktelik, paylaşmak, fedakarlık, muhabbet ve daha nice güzellikler içindir.

Ne bedbahttır o kadın ki, müttaki kocasını taklit etmez, o mübarek ebedi arkadaşını kaybeder. Binler veyl o iki bedbaht zevc ve zevceye ki, birbirlerinin fıskını ve sefahatini taklit ediyorlar ; birbirlerinin ateşe atılmasında yardım ediyorlar!’ bunun için eşler hep hayırda yarışmalılar ve eşler birbirlerine hep ‘sadık’ olup, ‘sadık’ kalmalılar…

 

 

Her şey sevgiyle başlar

32.769 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir