FINDIK TOPRAK ÜSTÜ BİR MADENDİR

FINDIK TOPRAK ÜSTÜ BİR MADENDİR

Petrolümüz yok ama fındığımız var. Bunu bile yabancılara satamıyoruz. Fındığın maliyeti oldukça yüksek olduğundan verilen 26,5 ₺ çiftçiye atılan bir tokat gibidir.Türkiye’de kişi başına fındık tüketimi yarım kilo (500gr)’dır. Ülke olarak fındık yemiyoruz. Çin’e satacaktık olmadı.

Dünya’da fındık üretiminin yüzde 70’ini Türkiye yaparken yüzde 60’ınıda ihraç ediyor. Öyleyse bu sanayi ürününü cep telefonu gibi değerli tutmalıyız. Bir cep telefonunu bize 8-10 bin liraya satan batılılara, biz neden bu değerli ürünü neredeyse bedavaya veriyoruz. Dünyada bunu üzerine sanayi kurulmuş ve Türk fındığının lezzetini hiç bir ülke vermiyor, vazgeçemezler.

Elimizdeki toprak üstü madenin kıymetini bilemiyoruz. Hem yağı çıkıyor hem küsbesi yakıt olarak kullanılıyor. Kendi hükümetinden hakkımızı istiyoruz, yolları kapatsak bize terörist muamelesi yapılıyor.

Erbakan hoca fındık için ne dedi biliyor musunuz:? Bu fındık Yahudi’nin elinde olsa ilaç diye eczaneden tek tek alırdınız.

Sadece fındık değil ata tohumu buğdayın kıymetini bilemedik, destek göremedi çiftçimiz, şimdi Rusya’dan buğday gelecek diye bakıyoruz.

Hayvancılığın kıymetinide bilemedik, Sırbistan’dan domuz ve dana eti almak zorunda kaldık.

O tavukları yakarkende tavuklarımıza sahip çıkamadık.

Şimdide çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, aşı olmayanları okula almayacağız dediklerinde anaların feryadına duyacak kaç vicdanlı insan kulak verecek.

Fındığa dönersek mesele aslında Milli Meseledir. #Fındık#Milli tarım ürünü ilan edilmelidir.

Fındık kurtarılmalıdır. Fındıkçının arazisinin başta girdi maliyetleri ve yol sorunu halledilmelidir. Fındık üreticisi katma değeri yüksek olan bu ürünün değerini anlamalı, birlik olmalıdır.

Fındık borsası Türkiye’de kurulmalıdır.

Ülkemizde stratejik ürünler için tek tek bakanlık kurulmalıdır .Ülkenin derdi ile yanan, elini taşın altına koyan kişilere görev verilmelidir. Kendi ülkesini ve kendi üreticisini düşünen insanlar iş başına getirilmelidir.

Fındığın yağını çıkaran bir toplum, fındığın borsasını kuramıyorsa, ne zaman kurulacak, kim bunun sorumlusu.

Söz artık milletindir.

7 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir