HAYIRLI EŞ NASIL OLUNUR

Her şey sevgiyle başlar

 

Hayırlı bey eve girince hanımın yüzü asılmaz,çocuklar köşe bucak ondan kaçmaz.(Hadis-i Şerif)

Hayırlı hanımda odur ki bey eve gelipte onun yüzüne bakınca huzur duyar,mutluluk hisseder!(Hadis-i Şerif)

Beyefendi! Eve girince tatlı dilli,güler yüzlü ol hanımın yüzü gerilmesin,çocukların korku ve endişe ile kaçışmasın. Hanımefendi! Sende sabırlı ve anlayışlı ol,bey eve girince hemen dertleri sıralayıp sıkıntıları ortaya yığma.Bey senin yanında huzur duysun mutluluk hissetsin.

Aile içinde ortaya çıkması sitemleri,nazlanışları olağan şeyler görüp geçiştimek mümkünken,büyütüpte içinde boğulacak hale getirmeyin. Ailede karşılaşılabilecek her türlü soruna karşı sabırla,tahammülle,sevabını düşünerek hikmetini hesaba katarak yaklaşın.

Aile içi problemlerde birbirini suçlamak yerine fertler arası diyaloğu tercih edin. Ne mutlu o kocaya ki kadınının diyanetine bakıp takiıt eder,refikasını hayat-ı ebediyyede kaybetmemek için mütedeyyin(dindar) olur…bahtiyardır o kadın ki kocasının diyanetine bakıp’ebedi arkadaşımı kaybetmeyeyim’ diye takvaya girer….

Aile hayatındaki sabır sahibini cennete götürmekle kalmaz, sabrın derinlik ve şiddetine görede cennetki makamlarıda yüceltir Hayırlı hanım,beyini üzmeyen,his ve hayalleriylede olsa haramlarda gezmeyendir.Hayırlı beyde hanımını üzmeyen,hayalleriylede olsa haramlarda gezmeyendir.(Hz Fatıma&Hz Ali R.A.)
Her şey sevgiyle başlar

280 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir