İSTANBUL ULUSLARARASI KONSORSİYUM’A NASIL DEVREDİLECEKTİ

on

||| İSTANBUL ULUSLARARASI KONSORSİYUM’A NASIL DEVREDİLECEKTİ |||

KANAL İSTANBUL VE 3.HAVA LİMANI !
KİMİN İÇİN!

2009 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından hazırlanan “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Strateji Belgesi”nin kabulüne, 540 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 5 inci maddesine göre karar verilmiştir.
Vizyon olarak ta “İstanbul, öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel finans merkezi olacaktır” denilmektedir.
Küresel finans merkezi, gayet kulağa hoş gelmektedir. İstanbul’un küresel finans merkezi olma yolunda çehresi ve çevresi de değiştirilmektedir. Bu kapsamda 3. Havalimanı yapılmaya başlanmış ve Avrupa’nın en büyük havalimanı olacaktır.
Yine küresel finans merkezi için Kanal İstanbul projesi ile Marmara denizinden Karadeniz’e kanal açılması çalışmaları başlanmıştır.
Ayrıca eylem planı çerçevesinde çok katlı oteller ve konut projeleri yapılmaktadır.
İnsan düşünmeden edemiyor.


Bir taraftan kanal, bir taraftan havalimanı, bir taraftan oteller ve konut alanları açılarak bir hareketlilik olduğu gözlemlenmektedir.
Bu çalışmalar büyüyen Türkiye görüntüsü veriyor, ne var bunda siz Türkiye’nin büyümesini istemiyor musunuz, diyenler de olacaktır. İstiyoruz ama büyüyen Türkiye’de sadece İstanbul yok ki, 81 tane il var. Hem 81, 1’den büyüktür. 
Şimdi asıl can alıcı nokta nedir biliyor musunuz? Bütün bu yapılanlar ne İstanbul’da yaşayanlar için ne de Anadolu’da yaşayan Ahmet amca için. 
Haritaya dikkat ettiniz mi İstanbul boğazı ile yeni açılacak Kanal İstanbul ve 3. Hava limanı da bu bölge içinde. Küresel finans merkezinin çevresi de belli oluyor böylece. İki Kanal arası, dört tarafı denizle çevrili oluyor.


Biliyorsunuz İstanbul eski belediye başkanı İstanbul’a pasaportla sokacağım demişti, o günler gittikçe yaklaşıyor.
İstanbul küresel dev şirket ve patronların merkezi olacak. Altı yıldızlı odalarda kalsınlar diye oteller bunun için yapılıyor. İstanbul’a rahat inip gitsinler diye hava limanı bu yüzden yapılıyor. Gelen baronlar, küresel emperyalist şirketlerin patronları yatlarıyla gelecek ve yeni açılan kanalda tekne turu atacaklar. Yetmedi gemilerini Gemlik körfezine demir atacaklar. Bu yüzden Gemlik kanun hükmünde kararname ile boşaltılıyor.

Baronlar rahatsız olmasın diye Gemlik halkını dağlara, taşlara çıkartıyorlar.
Yılladır hep İstanbul’un küresel bir Konsorsiyum’a devri isteniyordu. Bu nasıl olacaktı. Yapılan Kanal’ın kaç yıllığına devri söz konusu olacak ve 3. Havalimanı özelleştirildiğinde kontroller kimde olacaktı. Biliyorsunuz İncirlik üssüne inen uçakların içlerinde gelenleri ve gidenleri biz kontrol edemiyoruz. Bu sadece bir örnek.
İşte İstanbul, öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel finans merkezi olacaktır” diye çıkartılan kanun küresel şirketlere hizmet edeceği açıkça belirtilmektedir.

71 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir