KİMSENİN GÜNAHINI KINAMAYIN,KINANACAK DURUMA DÜŞERSİNİZ

KİMSENİN GÜNAHINI KINAMAYIN,KINANACAK DURUMA DÜŞERSİNİZ

– Kimsenin günahını kınamayın, kınanacak duruma düşersiniz!…

– Evinde eşiyle sıkıntı yaşayan kimseyle alay etme. Kişiliği zayıf deme. Hazreti Nuh’un karısı çok şiddetli ve asabi idi, Ama Nuh Allah katında çok nezih bir insan idi.

– Yakınları tarafından yalnız bırakılan insana ”Değersiz” diyerek alay etme. Hz. İbrahimi yakınları terk etmişti, ama o Allah katında halil (dost) idi.

– Zindana düşenlerle alay ederek zalim suçlu deme. Yusuf Peygamber zindana düştü ama o Allah katında Sıddık (doğruluk kaynağı insan) idi.

– Zengin olduktan sonra iflas edenlerle alay ederek ”başarısız ve aptal” diyerek alay etme. Hz.Eyüb Peygamber zenginlikten sonra her şeyini kaybetti, ama o seçkin bir peygamber idi.

– Allah’tan gafil olanlarla alay ederek ”suçlu günahkar” deme. Yunus Peygamber bir an Rabbine aykırı davransa da yüce bir elçi idi.

– Kimsenin işinden dolayı onu küçümseyerek işçi diye alay etme. Hz. Lokman marangoz ve çiftçi idi, ama Allah katında hekim idi.

– İnsanlar birinin hakkında kötü söz söylüyorsa, sakın onun hakkında ”şüpheli adam” deme. Unutma ki, insanlar Hz. Muhammed’e deli ve sihirbaz diyordu ama o Allah katında en sevgili idi.

– İnsanlar birine gereken değeri vermediyse sakın onun hakkında sen de şüpheye düşme. İnsanlar Hz. Ali’yi 25 yıl evinde oturttular ama o Allah’ın bütün kainata tayin ettiği imam idi.-

-Rabbim cümlemizi hor görüp kınamaktan muhafaza eylesin.

-Kimler kınanabilir, zulmedenler, kul hakkı yiyenler, adaletle hükmetmeyenler kınanabilir. Çünkü, zulüm yapanları duyurarak mazlumların birleşmesi sonucunda zulmeden bu anlayışından vazgeçilmesi mümkündür.

32 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir