Namaz ve mutluluk

Namazda

IMG_20170304_233354 huşu duyduğun zaman, yani huşu ile kıldığında, vücudumuz endorfin hormonu salgılıyormuş ki bu da 6 morfin hapına eşdeğermiş, bu da depresyonu-ruhsal çöküntüyü tedavi ediyormuş.. Eğer düşünürsek O sevgili’nin sözü bize yeter bu bağlamda..Hani demişti ya “Erihna ya Bilal” “Ey Bilal bizi rahatlat”
Endorfin, İnsan vücudunda ağrıyan dokularda ağrının azalması için beyin dokuları tarafından üretilen hormonlara verilen isimdir. Hormonun işlevi, ağrının şiddetini azaltmak ve vücuda daha az rahatsızlık vermesini sağlamak için sinirleri uyuşturmaktır. Endorfinlerin ağrı kesici etkisi morfinden yaklaşık 30 kat daha fazladır. Mutluluk hormonu olarak da anılır.

………………………………………………………………………………………………………….

Endorfini Artırmanın Doğal Yolları

Acı
İster sıkı bir yumruk yemiş olun ya da bir çocuk doğurun, endorfin kurtarıcı olarak gelir. Acı nörotransmiterlerin salgılanmasının yaygın bir nedenidir. Amaçları hissettiğiniz acının algısını değiştirmektir. Doğum sırasında kadınlar bunu hissetmiyor gibi görünse de, bu kimyasal mesaj taşıyıcıları olmadan acı çok daha artardı. En güzel tarafı da endorfinden dilediğinizce yararlanırken, bunun kötü bir bağımlılığa dönüşmemesi.

Cinsel İlişki
Cinsel ilişki endorfinin diğer doğal bir kaynağıdır. Başlangıçtan bitişe kadar, cinsel aktivite bu nörotransmiterlerin salgılanmasında önemli bir rol oynar. Devam eden fiziksel temas sürecin bir parçası olsa da, asıl bağlantı orgazmda yatar. Sadece endorfin salgılanmaz, oksitosin hormonu da salgılanır. İkisi birlikte öfori (yoğun şekilde mutluluk ve iyi hissetme hali) aşamasına ulaştırır.

Egzersiz
Egzersizin endorfin salgısını artırdığı birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Maraton koşucularının yarışın sonlarına doğru hissettikleri öfori hâli de buna delil olarak sunulmaktadır. Özellikle yürümek, koşmak, yüzmek gibi aeorobik egzersizler endorfin düzeyini yükseltmektedir.

Yiyecekler
Bazı yiyecekler endorfini de beraberinde getirir. Yediklerinizin parçalanmasıyla vücudunuz endorfin salgılamaya başlar. Endorfin düzeyini yüksek tutmak istiyorsanız, B ve C vitaminleri ile demir ve çinkoyu bol olmasına dikkat edin. Öforik yiyeceklerden bazıları: çilek, dondurma, üzüm, makarna, muz ve çikolatadır. Eğer baharatları şekere tercih ederseniz, kırmızı biber işinize yarayabilir. Çünkü vücudunuz biberin sebep olduğu yanma hissini tatmin etmek için endorfin salgılamaya başlayacaktır.

alıntı

193 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir