SAYIN VALİYİ BABAM’DAN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM

SAYIN VALİYİ BABAM’DAN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUM

FB_IMG_1479851171809

Ordu valisi İrfan Balkanlıoğlu “Yan gelip yatarak Fındıktan yüksek gelir bekliyorsunuz” diyerek üreticileri üzmüştür.

Vali bey 2,5 senedir Ordu valisi olduğunu söylüyorsun. Hayırlı olsun. Ama Vali bey son 2,5 senedir Ordu’nun nüfusu göç verirken siz neler yaptınız. Bu Ordu’lular yan gelip yatamadı ki bir gün. Bu Ordu’lular fındıktan kâr edip de bir gün oh be! diyemedi. 2,5 senedir Ordu’ya hangi sanayi sitesini kurdunuz. Ordu’nun valisi demek köylünün, işçinin, memurun ve emeklinin sahibi demek iken; Fındık üreticisinin hakkını alamadığı bir zamanda, hakkını alabilmek için hangi yolu gösterdiniz. Hangi oda ve kooperatiflerde önderlik ederek yüz güldürdünüz.
Sıcak kolduklarda ve Devletin makamında ahkam kesmek gayet kolay.
Gel sen birde Karadere ve Karadağ’da dere kenarlarında at ve eşeğin girmediği yerlerde tane tane fındık toplayarak sırtında 50 kg çuvalı bahçe bitene kadar taşı da gör, yattığın yerden ahkam kesmeyi.
Sayın valim, gübrenin kilosunu bilmediğini biliyorum.
İlaçlamanın ne kadar zor olduğunu bilmediğini biliyorum.
Bahçe dibinden ışkınları tek tek elle bıçkı ile biçildiğini bilmediğini biliyorum.Paldır motoru ile otları biçmenin yevmiyesini bilmediğini biliyorum.
Fındığı tane tane toplandığını bilmediğinide biliyorum.
Bahçeden harmana nasıl taşındığını ve harman süreciyle patoz ile ayıklanıp kurutma sürecini bilmediğini de biliyorum.
Bahçeyi seyretmek için odunlarını kesmeyi ve sırtında odun taşındığını bilmediğini biliyorum.

Ama herşeyden önce Ordu’nun fındık üreticilerinin yaş ortalamasının 60 olduğunu bilmediğini biliyorum. Sayın valim nerede bu gençler demişsinizdir mutlaka. Bu gençler fındığa değer vermeyen yöneticiler ve iktidar sahipleri yüzünden gurbete kaçtılar.

Siz Ordu’da en iyi hastaneleri yapsanızda, en iyi yolları yapsanızda, en iyi eğlence yerlerini yapsanız da bu gençler bunları yiyemez, iş lazım gençlere. Geleceği Ordu’da göremeyen 20 yaşına gelenler Ordu’yu terk ediyor, durdurabiliyormusun.
Sayın valim, başkası beni ilgilendirmez ama bu açıklamanızı sevgili babama hakaret olarak görüyorum. Dedem askerdeyken, Babam dünyaya geliyor ve dedem askerde şehit oluyor. Babam Babasız büyüdü. Dört çocuğunu fındık geliriyle evlendirdi. Fındığın ne olduğunu sizden elbette daha iyi biliyor. Ne zahmetlidir fındık üretmek, yaşayan bilir.
Öyleyse ne istediniz babamızdan, üzdün hepimizi. Zaten siyasetçilerden Erbakan’dan başkanı sahip çıkmadı ya Devlet erkanı da böyle yaparsa…Bırakın Ordu’yu bütün Karadeniz fındık üreticilerini incittiniz.

Ordulu’larda eksizlik arayacağına içinde bulunduğun köle düzenine suç ara. Bu köle düzeninin valisi olma. Güç ve emir sende iken bu köleliğe karşı haykırmıyorsan, bari gariban köylüyü eleştirme. Ürün bir sene olmaz fiyatı yükselir, bol ürün olur fiyatı düşer morel bozulur. Sizin hiç ücretiniz düşüyor mu?

59 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir